Цвекло – моќен зеленчук полн со растителни влакна, минерали и витамини

Цвекло – моќен зеленчук полн со растителни влакна, минерали и витамини

Цвеклото е заленчук со прекрасна боја, земјениот вкус и изобилство на хранливи материи. Ајурведата смета дека луѓето треба да вклучат повеќе цвекло во нивната исхрана поради достапноста и бројните здравствени придобивки. Тоа е прилично моќна храна. Се состои од вода,...
Ајурведска супа од цвекло

Ајурведска супа од цвекло

Убава, вкусна и здрав вечера за оваа сезона – 2 органски цвекла со лисја – 1 компир или батат – сладок компир – 1-2 моркови – сецкан магдонос – 1 мал корен од целер – 1/4 лажичка свежо сецкан ѓумбир или 1/2 лажичка ѓумбир во...
Започни го денот со ајурведски детокс пијалок со јагоди и цвекло

Започни го денот со ајурведски детокс пијалок со јагоди и цвекло

Покрај јагодите, овој пијалак го содржи и кралот на детоксот – цвекло. Тој е чувар на здравјето и чистач на крвта и црниот дроб и е неопходна состојка во менито за детоксикација. Содржи меѓу другото и моќен фитонутриен бетаин, кој има прочистувачки ефект врз...