Ајурведски појадок кој топи масти и го забрзува метаболизмот

Ајурведски појадок кој топи масти и го забрзува метаболизмот

Совршен предлог за појадок кој топи масти, чисти црева и го подобрува метаболизам Ајурведата смета дека првиот оброк во денот треба да биде лесен, овошен и полн со хранливи материи. Главна состојка е чиа семе. Чиа семето е одличен додаток на исхраната бидејќи е богато...
Започнете го денот со здрав ајурведски чиа пудинг

Започнете го денот со здрав ајурведски чиа пудинг

Дали ја знаете вистинската хранлива вредност на чија семките. Иако од неодамна се појави кај нас, таа е една од најстарите билки на Планетава и е многу позната во Ајурведата. Ако некоја храна го оправдува епитетот „супер храна“, тогаш е тоа чиа семето. Нека не ве лаже...
Ајурведски пијалок за младост и витка линија

Ајурведски пијалок за младост и витка линија

Овој пијалок е спас за оние кои сакаат да ја зачуваат младоста и витка линија: Ги исфрла лесно мастите од телото и токсините од цревата! Овој пијалок е полн со антиоксиданси и помага при слабеење. Започнете секое утро со овој пијалок и ќе видите како се менува вашето...
Што е поздраво според ајурведа, ленено семе или чиа?

Што е поздраво според ајурведа, ленено семе или чиа?

Честопати се прашуваме зошто егзотичните растенија со необични имиња станаа толку привлечни за нас? Заради пропагандата од медиумите. Оние растенија што растат во областа каде што живееме, исто така, за нас имаат поголема лековита моќ. Ни се чини дека малку...
Ако имате чест запек (опстипација) ова ќе ви помогне!

Ако имате чест запек (опстипација) ова ќе ви помогне!

  Дали знаете дека лаксативите се најбараниот лек на Светот. Повеќе од половина од населението на Земјината топка имаат проблем со опстипација. Близу 10 милијарди долари се трошат годишно на хемиски средства барем малку да им олесне на луѓето кои го имаат овој...