Лененото семе со јогурт и кардамом е неверојатен лек!

Лененото семе со јогурт и кардамом е неверојатен лек!

Конзумирањето на 1-3 лажици брашно од ленено семе може целосно да ги исчисти дебелото и тенкото црево од долгогодишната слуз, фекални наслаги, паразити, во рок од 3 недели, притоа целосно зачувувајќи ја цревната микрофлора. Овој метод овозможува брзо нормализирање на...
ЛЕНЕНИ СЕМКИ – ЗАДОЛЖИТЕЛНА ИСХРАНА ВО СТУДЕНИОТ ПЕРИОД

ЛЕНЕНИ СЕМКИ – ЗАДОЛЖИТЕЛНА ИСХРАНА ВО СТУДЕНИОТ ПЕРИОД

  Лененото семе содржи многу малку холестерол и сол. Одличен извор се на магнезиум, фосфор, бакар, на диетални влакна, тиамин, манган, извор на влакна кои не се разградуваат со варење, што е многу важно за одржување на здравјето на дигестивниот систем. Бенефити:...
Древен ајурведски рецепт за млеко од лен

Древен ајурведски рецепт за млеко од лен

  Лененото млеко по својата надворешност изгледа прилично густо и има поинтензивен вкус. Тој е здрав напиток, антивоспалителен и она што го прави посебен е богатството со омега 3 масни киселини. Одличен е за детоксикација на телото. Потребни состојки: 70 гр лен 1...
Ајурведска мешавина против паразити во телото и губење на вишокот килограми

Ајурведска мешавина против паразити во телото и губење на вишокот килограми

Ослободете се од слатката зависност. Исчистете го телото од паразити и нормализирајте ја вашата тежина Дали често ве привлекуваат слатки? За жал, кај повеќето луѓе (не само кај децата) постои зависност од слатки. Дали некогаш сте се запрашале – зошто? Постојат...
Ајурведско чистење на бубрезите со лен

Ајурведско чистење на бубрезите со лен

Изварка од лен – длабинско чистење на бубрезите со семе од лен Изварка е течна лековита комбинација што ја добиваме од лековити суровини на ленот. Од древно време, ајурведските лекари користат семе од лен за чистење на бубрезите. Неопходно е да се земе една...