Необична ајурведска лимонада за топлото лето кое ќе го хидрира и излекува вашето тело

Необична ајурведска лимонада за топлото лето кое ќе го хидрира и излекува вашето тело

Лимонада со лаванда, босилек и кардамом Одамна се познатити лековитите својства на овие билки во Ајурведата. Користете ги секогаш кога ќе посакате. Послужете здрав пијалок за вашето семејтво и пријатели. 1 лажица лаванда /свежа или сува/  Исечен свеж босилек /по вкус/...
Ајурведски трик – реши ги проблемите со очите еднаш засекогаш

Ајурведски трик – реши ги проблемите со очите еднаш засекогаш

  Знаеш ли дека папокот е еден од најмоќните делови на човековото тело и има мега моќ во него? Дали знаеш дека со нанесувањето на органско загреано масло со лаванда во папокот може веднаш да се намалат следните проблеми; да се излекува сувост кај очите, слабиот...
Заспиваш тешко – патиш од несоница?

Заспиваш тешко – патиш од несоница?

  Најголема заблуда за несоницата е да се занемарува фактот дека е присутна, и да се негира потребата од нејзин третман. Природните препарати на база на шанкашушпи, ашваганда, медја расајана и  други растителни екстракти се најефикасни во борбата со повремената,...
Лековитите својства на лавандата

Лековитите својства на лавандата

Покрај тоа што е миризлив мелем за очите и носое, миризливите виолетови цвеќиња можат да послужат како практичен природен лек за целото тело Дури и во форма на есенцијално масло, лавандата е безбедна за бебиња и деца. Благодарение на состојките како што се линалол и...
Мака мачиш да заспиеш?

Мака мачиш да заспиеш?

Ароматерапија за спиење ⠀ Ароматерапијата за несоница е ефикасен и пријатен начин за справување со нарушувањате на сонот, без несакани ефекти следното утро од поспаност што доаѓа од апчињата кои ги земаат половина од човештвото на земјината топка.. ⠀ Етеричните масла...