Домашен џем од портокал- пулпата од портокал може да се користи за вкусен џем

Домашен џем од портокал- пулпата од портокал може да се користи за вкусен џем

Џем од портокал- пулпата од сокот од портокал може да се користи за вкусен џем. Ставете ја смесата во сад за готвење, додадете црн шеќер по вкус, малку сок од лимон и 2 лажици кардамом и варете 5-10 минути. За кратко време ќе добиете вкусен и здрав џем од портокал или...
Направи си вкусен природен сок од портокал и кардамом

Направи си вкусен природен сок од портокал и кардамом

  Еве една одлична идеја за вкусен пијалок кој може да го направите за брзо време, со овошје кое го има во овој период од годината во изобилие, 100% е природен, полн витамин Ц и што е најважно не одзема многу време и енергија во приготвувањето. Отпад не...
Ајурведски трик – победи ја настинката и температурата на лесен начин

Ајурведски трик – победи ја настинката и температурата на лесен начин

Древен ајурведски напиток Едноставен топол и кисел пијалок од црвен пипер и портокал против треска. Потопете 1/2 лажичка црвен лут пипер во топла вода, додадете засладувач, кисел сок од 1 портокал и прстофат кардамом. Овој пијалок, покрај намалувањето на...
Мака мачиш да заспиеш?

Мака мачиш да заспиеш?

Ароматерапија за спиење ⠀ Ароматерапијата за несоница е ефикасен и пријатен начин за справување со нарушувањате на сонот, без несакани ефекти следното утро од поспаност што доаѓа од апчињата кои ги земаат половина од човештвото на земјината топка.. ⠀ Етеричните масла...