Направете здрав и кремаст ајурведски сладолед од јагода и кокос

Направете здрав и кремаст ајурведски сладолед од јагода и кокос

Лесно и брзо можете сами да направите супер вкусен и освежителен сладолед од кокос и јагоди. Кремаст и вегански сладолед кој ќе ве освои со прекрасен вкус и свежина. За овој неодолив освежувач ќе ви требаат само неколку состојки и малку слободно време. Ако сте љубител...
Направете здрав и кремаст ајурведски сладолед од кокос

Направете здрав и кремаст ајурведски сладолед од кокос

Лесно и брзо можете сами да направите супер вкусен и освежителен сладолед. Кремаст и вегански сладолед кој ќе ве освои со прекрасен вкус и свежина. За овој неодолив освежувач ќе ви требаат само неколку состојки и малку слободно време. Ако сте љубител на сладолед, но...
Ајурведски сатвички сладолед од манго

Ајурведски сатвички сладолед од манго

Храната со сладок вкус спаѓа во групата сатвички, хранливи, поттикнувачки и смирувачки јадења.  Во ајурведата десертите често се јадат пред главниот оброк, бидејќи сладоста го стимулира дигестивниот оган (Агни) и во исто време ја смирува пита дошата.  Летото е време...
Ајурведски кулфи сладолед

Ајурведски кулфи сладолед

 ⠀  Кулфи е еден вид ајурведски сладолед. Се разликува од вообичаениот сладолед по вкус и конзистентност.  Има пријатен вкус на кардамом, млеко и ф`стаци.  ⠀  Можете да најдете кулфи рецепти со различни вкусови: со манго, јаболко, ананас, итн.  ⠀  Се служи или исечено...
Здрав ајурведски сладолед готов за 5 минути

Здрав ајурведски сладолед готов за 5 минути

Рецепт: Измешајте 1 чаша јагоди со 2 лажици бадемово млеко. Додадете 3 зрели банани и измешајте додека не добиете кремаста смеса. Разладете го по желба, или конзумирајте го така. Доколку сакате да избегнете складирање во замрзнувач, најдобро е да ги чувате бананите и...