Ајурведска масажа – секое утро одвој 10 минути за себе и изгледај 10 години помладо

Ајурведска масажа – секое утро одвој 10 минути за себе и изгледај 10 години помладо

– Древните ајурведските терапевти ни подарија уникатни мудрости и знаења како можеме сами да влијаеме на нашата убавина и добар изглед. -Ајурведската наука вели дека за изведување на оваа древна масажа на лицето се користат само три методи: нежни и суптилни...
Ајурведска маска за лице од морков

Ајурведска маска за лице од морков

Маската за лице од морков е повеќе од одлична и ја препорачуваат експертите. Сè што треба да направите е да изрендате две лажици моркови и да ги измешате со малку мед, кардамом и куркума. Промешајте и нанесете ја оваа домашна маска на вратот и на лицето. Кога маската...
Ајурведски трик – медова маска за лице

Ајурведски трик – медова маска за лице

Со векови, во ајурведата медот се користи за нега на коса и кожа. Клеопатра била позната по тоа што се капела во мед и млеко, а сопругата на римскиот освојувач Нерон, користела лосион со мед и млеко за лицето за да го задржи младешкиот изглед. Дури и пред козметиката...