Направете си домашно здраво ајурведско септолете

Направете си домашно здраво ајурведско септолете

Домашни септолети Овие здрави и вкусни бонбони со ѓумбир се одлични за вашето грло и го зајакнуваат имунитетот, а и се многу вкусни! Состојки 2-3 см ѓумбир десетина зрна семки од анасон сок од 1/2 лимон 3/4 шолја шеќер 2 лажички органски шафранов мед 1 лажица кардамом...
Ајурведска супа од тиква, билки и зачини за балансирање на телото

Ајурведска супа од тиква, билки и зачини за балансирање на телото

Сите ние сме родени со единствена конституција – тип. Според Ајурведата, нашето тело се состои од пет елементи и три доши (биодинамички сили) – Вата, Пита и Кафа. Кога овие три доши се во рамнотежа, тие одговараат на сопствените физички и ментални особини...
 🌿 Кардамом – најлековитата билка во ајурведата

 🌿 Кардамом – најлековитата билка во ајурведата

Генерално, зачините се билки кои го стимулираат и поддржуваат нашата дигестија и варењето.  Ги нарекуваме зачини затоа што се топли🔥 по природа.  Но, овој е исклучок, иако е зачин, помага во балансирање на гладот ​​и жедта (хормони на ситост, т.е. грелин и лептин)....
НОВОГОДИШНИ АЈУРВЕДСКИ КОЛАЧИ

НОВОГОДИШНИ АЈУРВЕДСКИ КОЛАЧИ

  Бадемовото брашно е вистинска ризница на макронутриенти, што го прави совршен извор на јаглехидрати, протеини и здрави масти. 1⁄4 чаша бадеми третирани на овој начин содржат 4,6 g јаглени хидрати, 5,2 g протеини и 3 g полинезаситени масни киселини и го штитат...
Решение за ментално здравје и ајурведа

Решение за ментално здравје и ајурведа

Решенија за ментално здравје: Ајурведата го третира целиот комплекс на умот и телото Барате холистички пристап кон менталното здравје?  Ајурведата го третира целиот систем ум-тело. Прочитајте за да дознаете како можете да ја подобрите вашата благосостојба....