ЛЕНЕНИ СЕМКИ – ЗАДОЛЖИТЕЛНА ИСХРАНА ВО СТУДЕНИОТ ПЕРИОД

ЛЕНЕНИ СЕМКИ – ЗАДОЛЖИТЕЛНА ИСХРАНА ВО СТУДЕНИОТ ПЕРИОД

  Лененото семе содржи многу малку холестерол и сол. Одличен извор се на магнезиум, фосфор, бакар, на диетални влакна, тиамин, манган, извор на влакна кои не се разградуваат со варење, што е многу важно за одржување на здравјето на дигестивниот систем. Бенефити:...
Древен ајурведски рецепт за млеко од лен

Древен ајурведски рецепт за млеко од лен

  Лененото млеко по својата надворешност изгледа прилично густо и има поинтензивен вкус. Тој е здрав напиток, антивоспалителен и она што го прави посебен е богатството со омега 3 масни киселини. Одличен е за детоксикација на телото. Потребни состојки: 70 гр лен 1...
Ајурведата препорачува секое утро по една лажица лен

Ајурведата препорачува секое утро по една лажица лен

Зошто секое утро треба да конзумирате барем една лажица лен? Ленот може да биде одлична замена за јајца (за вегани). Одличен извор е на здрави масти и посебни билни влакна кои позитивно влијаат на организмот. Лененото семе е намирница која е повеќе од препорачливо да...
Ајурведско чистење на бубрезите со лен

Ајурведско чистење на бубрезите со лен

Изварка од лен – длабинско чистење на бубрезите со семе од лен Изварка е течна лековита комбинација што ја добиваме од лековити суровини на ленот. Од древно време, ајурведските лекари користат семе од лен за чистење на бубрезите. Неопходно е да се земе една...
Што е поздраво според ајурведа, ленено семе или чиа?

Што е поздраво според ајурведа, ленено семе или чиа?

Честопати се прашуваме зошто егзотичните растенија со необични имиња станаа толку привлечни за нас? Заради пропагандата од медиумите. Оние растенија што растат во областа каде што живееме, исто така, за нас имаат поголема лековита моќ. Ни се чини дека малку...