Ајурведски здрави благи пишии за полно стомаче
  • Home
  • /
  • Uncategorized
  • /
  • Ајурведски здрави благи пишии за полно стомаче

Ајурведски здрави благи пишии за полно стомаче

by | May 6, 2021 | 0 comments

100 грама спелтино интегрално брашно

30 грама ‘ржано брашно

сезонско овошје, боровници, јагоди, малини, капини (околу 200-400гр)

1 чаша кисела вода (2 децилитри)

1 јајце

2 лажички прашок за пециво

1 лажичка кардамом

2 лажици ги – стопен путер

Измешајте ги сите суви состојки, во друг сад, изматете го јајцето со киселата вода и додадете во сувата смеса. Промешајте и додадете го овошјето. Во тавата ставете 2 лажици ги масло да се стопат, а потоа додадете го врело во смесата за пишии, промешајте уште еднаш и печете.

Бидете креативни, додавајте други зачини, состојки по свој вкус и тоа што одговара на вашата доша. Одозгоре прелијте со засладувач кој вам ви одговара и некое парче сезонско овошје.

 

Органски кардамом во прав 200гр

ДОШИ

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Post

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која миленичињата...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и исклучително...