Ајурведски трик – жабуркање со органско масло за целосно здравје
  • Home
  • /
  • Uncategorized
  • /
  • Ајурведски трик – жабуркање со органско масло за целосно здравје

Ајурведски трик – жабуркање со органско масло за целосно здравје

by | Oct 18, 2020 | 0 comments

 

Редовното жабуркањето му овозможува на телото да се избори против секоја болест, без никакви несакани ефекти и вообичаени нуспојави по употреба особено по употреба на јаки лекови.

Како да се жабурка маслото?
Терапијата со масло се изведува исклучиво со ладно цедени и нерафинирани лековити масла.
Исто така, заради зголемено исцелително дејство, на нашето масло му додадовме специјално селектирани масла и ајурведски суплементи со цел да ја зголемиме неговата исцелителна моќ.

Секогаш терапијата изведувајте ја на празен стомак со тоа што ќе земете една лажица масло во устата, а потоа полека ќе жабуркате наизменично низ устата околу 15 до 20 минути.

Бидејќи маслото апсорбира штетни материи и токсини за време на овој процес, не смеете да го голтате.
Спречете го поривот да голтате со кратко запирање на жабуркањето на маслото, земете длабок здив преку носот или „суво“ голтање, чувајќи ја содржината во предиот дел на вашата уста.
За време на жабуркањето, ќе се произведе многу плунка, така што вкупната содржина во усната шуплина ќе се зголеми. Ако е премногу, можете да го исплукате вишокот.

Ова исто така ќе ја нахрани кожата на лицето и ќе ги знаправи забите и непцата здрави жабуркањето со масло е одличен начин за полирање на забите!

 

Ајурведско масло за жабуркање

 

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Post

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која миленичињата...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и исклучително...