Варена пченка на aјурведски начин

Варена пченка на aјурведски начин

by | Nov 19, 2021 | 0 comments

Колку е всушност здрава варената пченка и како најдобро да се подготви?

Доколку барате нови идеи како да подготвите пченка, имаме еден фантастичен и многу квалитетен трик – готвење пченка во купка со Ги масло – путер! Верувајте ни, резултатот ќе ве воодушеви: совршено сладок и нежен вкус на пченката.

Еве ги сите здравствени придобивки од варената пченка:

-го намалува ризикот од кардиоваскуларни болести

-ја намалува апсорпцијата на холестерол во организмот

-го контролира дијабетесот и хипертензијата

-го регулира варењето

-ги зајакнува коските

позитивно влијае на кожата и видот

За подготовка на ова јадење или прилог ви требаат само десет минути, а резултатот сигурно ќе ве воодушеви.

Потребни состојки:

10 чаши вода

6 кочани од пченка

1 шолја млеко/може и растително/

100 гр Ги путер

1 лажичка сол

Како да го подготвите: Во поголем сад ставете ја водата да зоврие. Додадете чаша млеко и Ги путер и сол. Кога путерот ќе се растопи, додадете ја пченката, па намалете ја топлината. Гответе околу осум минути. Извадете ја пченката и послужете ја.

Искористете додека сеуште ја има по пазарите.

 

Пречистен путер Ги (Ghee)

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Post

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која миленичињата...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и исклучително...