Гадење и вртоглавица се симптоми дека телото пати за магнезиум

 

Важни предупредувачки симптоми за недостаток на магнезиум во телото

Магнезиумот е неопходен минерал кој помага во одржување на здрави мускули, коски, тетиви, витални функции на телото и т.н..

Еве неколку многу значајни симптоми на недостаток на магнезиум што треба да се симптоматични при проценка на вашето здравје.

Магнезиум, сонот и работата на мозокот

Магнезиумот е минерал и е важна хранлива материја која на вашето тело му е потребна за правилно функционирање. Тој е одговорен за помагање во над 300 процеси во рамките на телото. Магнезиумот им помага на мускулите и нервите да работат ефикасно, помага во регулирање на нивото на шеќер во крвта, одржување на цврстината на коските, одржува стабилен ритам на срцето. Познат е по тоа што делува смирувачки и релаксирачки врз телесните системи.

Можете да добиете магнезиум преку јадење храна богата со хранливи материи иако храната која ја консумираме е се посиромашна со овој минерал.. Храната богата со магнезиум вклучува зелен лиснат зеленчук, ореви, авокадо, семки од тиква, лосос, млечни производи кои се хранат со трева и темното чоколадо.

Подолу се дадени неколку вообичаени знаци на симптоми на недостаток на магнезиум.

Кој е првиот знак на хипомагнезиемија?

Раните знаци на низок магнезиум вклучуваат гадење, повраќање, слабост и намален апетит.
Недостаток на магнезиум може да резултира со голем број когнитивни тешкотии, како што се мозочна замагленост, проблеми со меморијата и тешкотии во концентрацијата. Ова е затоа што магнезиумот игра витална улога во помагањето на митохондриите. Тоа се структури во клетките на телото кои се одговорни за производство на енергија.

Без доволно магнезиум, митохондриите во мозочните клетки имаат потешкотии во производството на доволно енергија за напојување на процесите на размислување.

Истражувачите на МИТ откриле дека магнезиумот игра клучна улога во регулирањето на мозочните рецептори потребни за учење и мемориска функција, и дека дополнувањето со магнезиум помогнало во расчистување на таканаречената „мозочна замагленост“.

Дали знаете дека неконтролираното консумирање на магнезиум под формата на апчиња или како додаток во исхраната може да доведе до предозирање. При предозирање со магнезиум симптомите се: дијареја, малаксаност и поспаност. За да ги избегнете тие непријатности, не употребувајте магнезиум надвор од вашата исхрана фо форми на суплементи, освен ако тоа не ви е препишано од доктор.

За брза и здрава апсорпција се препорачува нашата специјална ајурведска формула за трансдермална употреба на магнезиумско масло во спреј која е најефикасна и економична примена на магнезиум со директна апликација на кожата.

 

Ајурведско магнезиум масло

Written by Ayurveda

September 21, 2020

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и...