Кажи стоп на забоболката со Суданта
  • Home
  • /
  • Uncategorized
  • /
  • Кажи стоп на забоболката со Суданта

Кажи стоп на забоболката со Суданта

by | Jun 8, 2020 | 0 comments

Зошто да ја користиме ајурведската пастата за заби Суданта и кои се бенефитите?

Судантата е  создадена од целосно природни билки, не содржи штетни хемикалии, ниту пак вештачки бои и вкусови, и што е најважно не содржи флуориди! Неодамнешните студии откриле дека флуоридите предизвикуваат расипување на забите, познато како забна флуороза и тоа најчесто се случува кај децата. Не е изненадувачки, бидејќи самиот флуор има корозивни својства. Освен ова, внимателни и детални студии, исто така, го поврзаа флуорот со други заболувања како остеопороза, проблеми со тироидната жлезда, ендокрини проблеми, па дури и со одредени видови на рак. Со толку познати штетни ефекти, не е изненадување што многу земји во Европа веќе ја забранија употребата на флуоридите!

Судантата го одржува вашиот здив свеж, ги штити и ги спречува заболувањата на непцата и забите, при што  непцата и забите стануваат поздрави. Многу е ефикасна за забоболка, забен кариес, крварење на непцата, расипување на забите и лош здив. Според ајурведата, Кафа дошата е коренот на забните проблеми и треба да биде избалансирана за доброто здравје на забите. Ајурведата, исто така, вели дека најефикасните состојки за забите се оние со горчлив и адстрингентен вкус, како каранфилче и црн пипер. Оттаму и Судантата е направена на таа основа, содржи каранфилче, цимет, црн пипер, бакул и мајафал. Целокупните придобивки за забите и непцата се:

Антибактериски: нашата уста е дом на милијарди бактерии, вируси, габи и други паразити и токсини. Каранфилчето помага во отстранувањето на овие бактерии и нивните отпадни производи. Друг метод за отстранување на овие штетни бактерии е преку едноставен метод наречен масло за влечење (гаргарање и плукање топли масла како што се масло од каранфилче и масло од кокос).

Здрави непца: Црниот  пипер помага да се отстрани лошиот здив и исто така е многу ефикасен при проблеми при крварење на непцата.

Забоболка: Циметот заедно со маслото од каранфилче е многу корисен против забоболка. Циметот исто така обезбедува добар вкус и има антиинфламаторни својства.

Другите состојки на Судантатабакул и мајафал – помагаат во зацврснување на непцата и забите. Даваат долготрајна свежина во текот на денот.

SUDANTA Ајурведска паста за заби

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Post

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која миленичињата...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и исклучително...