Природен ајурведски лек за отстранување на брадавици
  • Home
  • /
  • Uncategorized
  • /
  • Природен ајурведски лек за отстранување на брадавици

Природен ајурведски лек за отстранување на брадавици

by | Jun 19, 2020 | 0 comments


Состојки:

½ лажички јаболков оцет
1 капка есенцијално масло од оригано
2 капки есенцијално масло од темјан
2 капки есенцијално масло од лимон
½ лажички кокосово масло
памучна подлога и завој

Подготовка:

Во сад измешајте јаболков оцет, масло од темјан и масло од оригано.

Додадете го маслото од лимон и повторно промешајте малку.

Додадете го кокосовото масло и измешајте сè уште еднаш.

Откако ќе ја исчистите областа околу брадавицата, земете памучна подлога или подлога и натопете ја во мешавина од масло и оцет и ставете ја над брадавицата.

Завиткајте со завој или памучна крпа. Применувајте го овој природен лек против брадавица два пати на ден, наутро и навечер (исто така можете да спиете со завој), сè додека брадавицата не испадне.

Забелешка: Брадавицата обично се распаѓа во рок од неколку дена, но во некои случаи е потребно подолго време, дури и еден месец или два. Бидете упорни и сигурно ќе го решите вашиот проблем.

Ако имате брадавици на гениталиите, не користете масло од оригано, бидејќи ова е многу чувствителна област.

Наместо тоа, изберете масло од чајно дрво и комбинирајте го со масло за темјан и масло од кокос.

За подобар резултат 3 пати во неделата нанесувајте ним масло

 

Ајурведско хербално Neem масло

 

 

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Post

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која миленичињата...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и исклучително...