Разлади го телото со ајурведска лимонада со кардемом
  • Home
  • /
  • Uncategorized
  • /
  • Разлади го телото со ајурведска лимонада со кардемом

Разлади го телото со ајурведска лимонада со кардемом

by | Jun 24, 2020 | 0 comments

Лимонадата со децении е идеален летен пијалок. Таа придонесува за чистење на црниот дроб и го стимулира варењето на храната и изобилува со голема количина витамин Ц. Се препорачува како утрински пијалок со топла вода или во текот на денот. Кардамомот има дополнително многу добробити врз функциите на телото. Доколку сакате, дополнително засладете со темен шеќер, стевија или органски мед.

Ако не сте љубител на лимон, предлагаме да пробате со лимета.

Рецептот е едноставен и познат на сите:

Половина лимон или лимета изцедете во висока чаша топла или млака вода и додадете прстофат кардамом. Приготвувајте свежо пред самото консумирање.

Уживајте во летото.

 

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Post

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која миленичињата...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и исклучително...