Ајурведата препорачува јадење овошје во првиот дел од денот особено во лето
  • Home
  • /
  • Uncategorized
  • /
  • Ајурведата препорачува јадење овошје во првиот дел од денот особено во лето

Ајурведата препорачува јадење овошје во првиот дел од денот особено во лето

by | Jul 20, 2021 | 0 comments

Овошјето е меѓу најздравите намирници. Но, можеме да ги искористиме максималните придобивки само ако ги јадеме во вистинско време и на вистински начин. Правите голема разлика во начинот на кој ги консумирате. Кога станува збор за овошјето, Ајурведата поставува неколку правила за јадење. Еве неколку правила како може и не може да се консумира оваа здрава храна. Летото е време кога изобилуваат сезонски овошја.

ЛЕТНИ СОВЕТИ ЗА ДОБРО ЗДРАВЈЕ: од д-р Авишек Мишра, ајурведски лекар кој ординира во Македонија.

Јадењето свежо овошје во првата половина од денот има многу добри придобивки особено во топлите денови:

– дава енергија во текот на денот

– тоа е најдобар начин за рехидрирање на телото во топлите денови

– обезбедува доволно антиоксиданти и витамини

– лечи замор, запек, итн

 

Ајурведска тајна на јадење овошје на здрав начин

АЈУРВЕДСКИ ПРЕГЛЕДИ

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Post

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која миленичињата...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и исклучително...