45 секунди на ден и глаболката и мигрената ќе ја снема!

Само масирајте ја оваа зона 45 секунди за да ја почувствувате фантастичната промена!

Ако сте уморни, ве боли главоболка, сте нерасположени, размислувате, размислувате, постојано сте под стрес и немате апсолутно никаква енергија – обидете се со оваа едноставна процедура. По 45 секунди сигурно ќе се чувствувате подобро, а ако редовно ја правите оваа прекрасна марма масажа на анја чакра / anja/ или Стапани /Staphani/ точка – мигрената засекогаш ќе исчезне! Некои области на главата се особено чувствителни на допир, а тоа Ајурведата добро го знае. Еден од нив е мало вдлабнување меѓу веѓите. Лесно стиснете го со прстот и нежно масирајте, или нежни движења како сказалките ка ќасовникот. Една минута подоцна, нема да има трага од главоболката, а вашата општа состојба ќе се подобри. Оваа точка можете да ја масирате кога сакате.

Предности на оваа масажа:

– Превенција од главоболка.

– Ослободување од стрес.

– Подобрување на циркулацијата на крвта во главата и вратот.

– Третман на несоница.

– Нормализација на интраокуларниот притисок.

– Стимулација на функцијата на мозокот.

Сега знаете како и зошто да ја направите оваа масажа. Не трошете време – само пробајте го, а резултатот сигурно ќе ве израдува.

 

Марма терапија

Written by Ayurveda

January 14, 2022

НАЈЧИТАНИ ВЕСТИ

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и...