Ајурведска горчливо-слатка салата за смирување и баланс
  • Home
  • /
  • Новости
  • /
  • Ајурведска горчливо-слатка салата за смирување и баланс

Ајурведска горчливо-слатка салата за смирување и баланс

by | Jan 12, 2022 | 0 comments

Сите ние сме родени со единствена конституција – тип. Според Ајурведата, нашето тело се состои од пет елементи и три доши (биодинамички сили) – Вата, Пита и Кафа. Кога овие три доши се во рамнотежа, тие одговараат на сопствените физички и ментални особини и како резултат на тоа, уживаме во добро здравје. Нерамнотежата може да се должи на неправилна исхрана, влијание на различни периоди во денот и сезона меѓу другото. Ајурведата ви помага да го разберете типот на вашето тело и како да ги спречите и елиминирате болестите. Ова се прави со управување со вашата исхрана и начинот на живот според вашиот тип.

Знаци на нерамнотежа на пита:

Често се чувствувате гладни и жедни

Подложни на мигрена и јаки главоболки

 Вртоглавица и нестабилност

Топли бранови и горештини

Чувство на гадење при пропуштање на оброци

Ако вашиот одговор е да, тогаш можеби имате нерамнотежа на пита доша. Она што ви треба се рецепти за правилна исхрана за смирување на пита.

Совет: Јадете горчлива, адстрингентна храна со сладок вкус за да ја балансирате вашата пита-доша.

Диететските рецепти може да содржат млеко и Ги масло. Јадете ги вашите оброци редовно. Водете рутина и грижа за храната. Вклучете слатко овошје во вашата диета и рецепти за балансирање на пита. 

 Горчливо-слатка салата за смирување на пита доша

Состојки:

1 чаша црвена или бела киноа

2 чаши вода

1 голем лимон

¼ лажичка (лажичка) мелен коријандер

¼ лажиче. мелен ким

¼ лажиче црвен пипер

2 средно цврсто зрели плодови, излупени и исечени на парчиња од половина сантиметар

Свежо мелен црн пипер и сол по вкус

Како да се подготви: киноата добро измијте ја со ладна вода. Гответе ја киноата со вода додека не набрекне. Процедете го и оставете го да се излади. Исечете го и додадете го овошјето или зеленчукот, а врз него исцедете го лимонот. Додадете ги сите зачини и сол по вкус и послужете.

Предлози: Општо земено, повеќето слатки и горчливи зеленчуци може да се користат за рецептите за пита доша. Можете да изберете од овие зеленчуци – цвекло, брокула, зелка, карфиол, целер, краставица, боранија, лиснат зеленчук, зелена салата, бамја, грашок, пиперки, слатки и бели компири, калинки, сливи, и суво грозје. Како дел од преливот за салата, можете да изберете Ги масло, црн пипер, ѓумбир, сецкан босилек и сол.

 

Пречистен путер Ги (Ghee)

 

Вата

Питта

Кафа

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Post

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која миленичињата...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и исклучително...