Ајурведски колачиња за бременост и подобра плодност
  • Home
  • /
  • Uncategorized
  • /
  • Ајурведски колачиња за бременост и подобра плодност

Ајурведски колачиња за бременост и подобра плодност

by | Aug 9, 2021 | 0 comments

Колачиња за бременост и подобра плодност

Измешајте еднакви количини мелени бадеми, урми, банана и оргаски мед и малку кардамом. Додадете 2 белки од јајца, за смесата да се соедини. Обликувајте топчиња и печете во рерна на 150-180 степени 20 минути. Ова е стар ајурведски лек. Доколку бадемите ги искиснете од вечер нема потреба од додавање белки. Докажано е дека жените кои ги јадат овие колачиња забременуваат побрзо и полесно. 

Многу добри резултати се добиваат доколку додадете прав од Сатавари во колачиеата или ги консумирате дополнително.

Посетете го ајурведскиот лекар и направете преглед.

 

Satavari

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Post

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која миленичињата...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и исклучително...