Ајурведски трик – чај за добро варење по обилна празнична софра
  • Home
  • /
  • Uncategorized
  • /
  • Ајурведски трик – чај за добро варење по обилна празнична софра

Ајурведски трик – чај за добро варење по обилна празнична софра

by | Jan 7, 2021 | 0 comments

Навикнати сме да користиме цимет во готвењето, како пријатен зачин кој мириса и предизвикува апетит, но малкумина знаат дека кардамом е лековито растение и може да се користи за разни болести. Тој е добар за: чистење, стимулирање и антисептичко дејство. Ја смирува Вата дошата (енергија на воздухот во телото) и Кафа (енергија на вода), луѓето со јака Пита (енергија на оган) да го користат поретко, бидејќи тие го зголемуваат метаболизмот. Добро е да се користат кај настинки, бидејќи циметот и кардамомот имаат ефект на затоплување и го олеснува варењето. Цимет + кардамом + ѓумбир + каранфилче+куркума+црн пипер се готват заедно и се користат како чај при настинка или варење, овој чај како лек се користи во мали дози, доволно е по 1 прстофат од сите.

Кај брзо олеснување при прејадување се препорачува Трифала.

Кај проблеми со варењето се препорачува Билва

 

Органска трифала во прав 200гр

Органски кардамом во прав 200гр

Органска куркума во прав 200гр

Bilwa

 

Вата

Кафа

Питта

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Post

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која миленичињата...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и исклучително...