fbpx
Зошто токму природен дезодоранс за под пазуви направен исклучиво од органски состојки?
  • Home
  • /
  • Uncategorized
  • /
  • Зошто токму природен дезодоранс за под пазуви направен исклучиво од органски состојки?

Зошто токму природен дезодоранс за под пазуви направен исклучиво од органски состојки?

by | Јул 7, 2020 | 0 comments


Затоа што секој производ што го купуваме и користиме како дезодоранс содржи најмалку една токсична состојка, поврзана со ендокрино нарушување, тешки заболувања, труење на телото или карцином. Зарем тоа не е доволно за да се прекине со нивното користење кое може да влијае на вашето здравје и на здравјето на вашите сакани?
Некои од штетните состојки кои се содржат во конвенцијалните дезодоранси се: парабенот, триклосан, пропилен гликол, алуминиумски компоненти, вештачки мириси и бои.
Сега откако се решивте да направите пресврт од конвенцијален на природен дезодоранс претходно мора да се направи детокс под пазувите. Ќе прашате зошто? Затоа што долготрајното користење на конвенционални дезодоранси сигурно оставило токсични материи под вашите пазуви.
Доколку веќе користите природен дезодоранс и по неколку часа почувствувате тешка миризба, или пак настануваат одредени ранички под пазувите, тоа е едноставно од наталоженоста на токсични материи.
Се повеќе слушаме за спречување на потењето кое е сосема грешна постапка, нашето тело се поти со причина, на тој начин тоа ги отфрла сите токсични материи од телото, затоа што поскоро отфрлете ги конвенционални дезодоранси и префрлете се на природните.
За начинот на детокс на пазувите напишеме пост за кој што можете да прочитате тука..
Овој наш природен дезодоранс содржи: кокосово масло, ши путер, пчелин восок, сода, густин и есенцијални масла од лаванда, чајно дрво, лимета и лимон.
Дозволете си природно освежување на вашите пазуви и оставете го вашето тело да дише.
Еден бар дезодоранс е со тежина од отприлика 100гр. Цена 500 денари

 

Природен дезодоранс за под пазуви

0 Comments

Submit a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Recent Post

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која миленичињата...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и исклучително...