Направете си пилинг од кафе и заблескајте со својата убавина
  • Home
  • /
  • Uncategorized
  • /
  • Направете си пилинг од кафе и заблескајте со својата убавина

Направете си пилинг од кафе и заблескајте со својата убавина

by | Nov 4, 2020 | 0 comments

 

☕ Кафето е еден од најпопуларните и во исто време контроверзни пијалоци. Значи, не е целосно јасно дали е корисно или не иако Ајурведата има свое мислење кое многу пати сме го изнеле.

Кафето е дефинитивно здраво кога се користи како основа за ајурведската козметика.

Затоа подготвивме за вас едноставен и ефективен ексфолиатор од кафе кое ќе ја зачува вашата убавина за следните години.

☘️ Придобивките од козметиката со кафе:

Кафето совршено ја ексфолира и навлажнува кожата, ја елиминира прекумерната маснотија, оставајќи ја свиленкаста и мека, а исто така спречува појава на целулит.

Бонус: помага да се подобри циркулацијата на крвта и да се намалат проширените вени.

Како можете да ги примените сите овие чудесни својства на себе?

На влажна кожа нанесете од скработ на одредената област што сакате да ја третирате и динамично масирајте. Продолжете да додавате онолку колку што е потребно се додека не ја постигнете саканата влажност на одреденото место. Оставете скработ да делува 2 до 5 минути. Доколку имате сува вата кожа, можеби ќе треба да додадете мала количина од нашето масло и да направите мешавина од овие производи.
Следно, откако ќе го измиете скработ, нанесете од нашето масло против стрии и целулит, а по него нанесете од путерот против целулит и стрии на чиста и истретирана кожа. Нежно масирајте над проблематичните области со прстите без динамично да триете. Може да користите мека свилена крпа или четка за сува кожа за рамномерно да го распоредите путерот.

Практикувајте барем 2 пати неделно ајурведски третман удвартана кој одлично ќе се вклопи во борбата против целулит и стрии.

Ставете ♥ ако сакате да споделиме корисни рецепти со вас!

 

Ајурведски скраб ексфолиатор против целулит и стрии

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Post

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која миленичињата...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и исклучително...