fbpx
Ајурведско месечево млеко

Ајурведско месечево млеко

by | Ное 22, 2021 | 0 comments

Проблеми со спиењето?

Ајурведско месечево млеко

За добра ноќ и добар сон…

 • Го ублажува стресот, ги чисти белите дробови, црниот дроб, го зајакнува имунитетот … Буден си до зори?… делуваш уморно, без енергија, не си се одморил…, лошо спиеш? Доколку ги имате овие проблеми со спиење, квалитетен сон,
 • … Ова е рецептот за вас …
 • – Вкусно е
 •  го загрева телото
 •  делува како седатив
 •  против СТРЕС
 •  против анксиозност
 •  ги чисти белите дробови
 •  го чисти црниот дроб 
 •  го регулира метаболизмот итн итн…
 • Овој рецепт влијае подобро на сонот од „броењето овци“ имате чувство дека сте покриени со ќебе, светлината се гаси…. Во исто време започнува и чистењето на белите дробови и црниот дроб …..

 

       РЕЦЕПТ:

 •  1 чаша млеко (може да биде растително) 
 •  1/2 лажичка цимет
 •  1/2 лажичка куркума 
 •  Прстофат мелен кардамом
 •  1/4 лажичка ашваганда во прав (можеби 1 таблета)
 •  прстофат мелено морско оревче
 •  прстофат рендан ѓумбир
 •  Малку црн пипер
 • 1 лажичка Ги масло
 • – 1 лажичка мед

 

ПОДГОТОВКА: Сварете го млекото. Кога ќе почне да се готви, додадете куркума, кардамом, ашваганда, ѓумбир. Додадете црн пипер и Ги масло. Намалете ја температурата на минимум и варете уште 5-10 мин. Потоа тргнете од оган, почекајте малку да се излади.Додадете мед кога ќе се излади и добро измешајте …

 

Пријатен и УДОБЕН СОН.

Како функционира овој рецепт?

АШВАГАНДА: Ова растение има голема моќ и антиинфламаторно дејство со позитивен ефект врз кардиопулмоналниот систем и централниот нервен систем Истражувањата покажуваат дека ова растение: го намалува и штити од стрес, ја намалува анксиозноста, а со тоа влијае и на квалитетот на сонот..

МЛЕКО: – Млекото содржи ТРИПТОФАН кој е познат како супстанца за подобар сон. Млекото има и многу хранливи материи како што се: протеини, витамини, калциум итн. Млекото го одржува целокупното здравје

НЕ СЕ ПРЕПОРАЧУВА СПИЕЊЕ СО ВКЛУЧЕНИ СВЕТЛА БИДЕЈЌИ СЕ ПОРЕМЕТУВА БИОЛОШКИОТ ЧАСОВНИК И СОНОТ

КУРКУМАТА во ова месечево млеко делува како: – антиоксиданс – антиинфламаторно – го зајакнува имунитетот -Го подобрува варењето – го регулира метаболизмот

АШВАГАНДА: – Тоа е адаптоген кој го штити телото од стрес и анксиозност

Мускатово оревќе: – Тој е исто така адаптоген и го храни телото

МЕД: – Бидејќи е богат со различни хранливи материи, одамна е познат како моќен природен седатив.

Подгответе го ова млеко…

Добра ноќ и СЛАТКИ СНИШТА

Добро влијание на сонот и смирување на умот можете да постигнете со редовно практикување на Широдара.

 

Широдара

Органска куркума во прав 200гр

Ashwagandha

 

Органски кардамом во прав 200гр

Пречистен путер Ги (Ghee)

0 Comments

Submit a Comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Recent Post

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која миленичињата...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и исклучително...