Ајурведско чистење на црниот дроб и намалување на шеќерот во крвта
  • Home
  • /
  • Uncategorized
  • /
  • Ајурведско чистење на црниот дроб и намалување на шеќерот во крвта

Ајурведско чистење на црниот дроб и намалување на шеќерот во крвта

by | Apr 12, 2021 | 0 comments

Растенија кои лесно и брзо го чистат црниот дроб од отрови и цисти. Црниот дроб е најголемиот и најважниот орган за чистење на организмот, извршувајќи повеќе од 500 витални функции. Затоа, ако не функционира добро, може да доведе до многу сериозни здравствени проблеми и болести. Предлагаме природни решенија кои ќе ви помогнат да ја подобрите функцијата на црниот дроб.

Магарешкиот трн е растение што неправедно го осудуваме како плевел, а нејзините лековити својства се всушност повеќекратни. Коренот стимулира мокрење, и помага во чистење на токсините од телото, а исто така има и антибактериски и антифунгални својства. Покрај тоа, го намалува нивото на шеќер во крвта и може да помогне во лекување при дијабетес.

Чај од корен на магарешки трн

Ставете 5 до 7 грама коренов прав од 350 мл вода, оставете да зоврие, варете десет минути и процедете. При ревматски заболувања и за чистење на организмот, пијте три пати на ден, половина час пред оброк.

 

Добри резултати за ќистење на црниот дроб користете Трифала, а при дијабетес Нисамлаки

 

Органска трифала во прав 200гр

Nisaamlaki

 

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Post

Ајурведска диета за февруари

Ајурведска диета за февруари

Февруари во вашето тело Штом температурите ќе паднат и ќе почнат малку да растат кон крајот на јануари, вашето тело ја менува својата стратегија од градење изолациски масти кон нивно ослободување. Телото ослободува маснотии од истата причина поради која миленичињата...

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

Лекува 150 болести, сезонски грипови и вируси

 Зачин вреден злато! Лековитите својства на овој зачин постепено се откриваат низ вековите, а одамна е потврдено дека има силно антивоспалително дејство. Овој зачин е познат низ целиот свет поради неговите многубројни лековити својства. Ако случајно видите на...

Здрав појадок за почеток на денот

Здрав појадок за почеток на денот

Во брзањето и вревата на нашиот секојдневен живот, здравата храна понекогаш ја оставаме на последно место.  Спакувана и студена храна за носење, мусли со додаден шеќер, бел леб и сл.  станаа составен дел од нашата рутина за појадок - вкусна за јадење и исклучително...